Uykunuzun Gelmesi için Telefonla Oynamayın

Düzenli uykunun sağlık için düzenli beslenme ve fiziksel aktivite kadar önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle elektronik aletlerin uyku kalitesini düşürdüğünü kaydetti.

Uyku zihnin ve bedenin kendini yenileme süreci olarak nitelendiren uzmanlar, Uykuya dalmakta, uykuyu sürdürmekte ve sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız, sabahları yorgun uyanıyorsanız sebebi elektronik cihazlar olabilir. Son dönemlerde uykusunzluk ile ilgili şikayetlerin artışına dikkat çeken uzmanlar, kış aylarının yarattığı olumsuz psikolojik etkenler, aşırı kafein tüketimi, stres, sigara ve elektromanyetik kirliliğin uykusuzluk nedenleri olabileceğini de kaydettiler.

les_pires_gaffesparsms

Geceleri uykuya dalma ve uykuyu sürdürme sorunu çeken kişilerin bu neden ile elemine ederek kendilerine daha çok hangisinin etki ettiğini kendilerinin de tespit edebileceğini söyleyen uzmanlar, özellikle fazla elektromanyetik yüklenimin hem uykuya dalmayı, hem de dinç bir şekilde uyanmayı zorlaştırdığına vurgu yaptı. İyi beslenmenize, hareketli bir yaşam sürmenize rağmen yine de sürekli yorgun ve zor uyanıyorsanız sebebi telefon, bilgisayar, televizyon ile çok zaman geçirmeniz ve özellikle bunları yatak odanızda bulundurmanız olabilir.

uykunuzun-gelmesi-icin-telefonla-oynamayin-6431314

Vücudumuzun kaldıramayacağı kadar elektromanyetik kirlilik, oluşturduğu hücresel stres nedeni ile bağışıklık sisteminin gücünü kaybetmesine, kendimizi yorgun ve halsiz hissetmemize ve erimliliğimizin düşmesine neden olur. Odaklanma, konsantrasyon sorularını ve daha pek çok hastalığı beraberinde getirir.

fft2mm7471091

Yatak odasında ve yakın çevresinde açık durumda cep telefonu, televizyon, bilgisayar bulundurulmaması, yine birer elektromanyetik dalga kaynağı olan doğal taşlı takıların da oda dışında deoplanması gerektiğini kaydettiler. En azından yılda bir kere elektromanyetik arınma programı uygulamayı, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için telefon ile oynamak yerine doğanın sunduğu imkanlardan yararlanmayı tavsiye ettiler. Bu tavsiyeler arasında şu gıdaları da saydılar: Ilık süt, ayran, papatya çayı, melisa çayı, muz, badem, keten tohumu, bal, kayısı ve kavun.