Tırnak Kırılması Nedenleri Nelerdir?

Özellikle bayanlar için oldukça önemli olan tırnakları adeta aksesurları haline gelmiştir. Renk renk boyayarak ya da farklı desenler ile tırnaklarını süsleyen bayanlar tırnaklarının güzel görünmesini ve bakımlı durmasını istemişlerdir. Bu nedenle belirli aralıklar ile tırnak bakımlarını yaptıran bayanlar kimi zaman tırnak bakımlarını güzellik salonlarında yaptırırken kimi zaman ise evde kendi yöntemleri ile yapmayı tercih etmişlerdir.

Ancak bazı dönemler oluşan tırnak kırılmaları tüm bayanların ve erkeklerin ortak sorunlarından biri haline gelmiştir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan tırnak kırılması kimi zaman bazı ilaçların kullanılmasından, kimi zaman bazı hastalıkların oluşmasından kimi zaman ise yanlış beslenme durumuna bağlı olarak kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Tırnak kırılmalarının en büyük nedenlerinden biride yanlış ve düzensiz beslenme durumu olmuştur. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi saçın, sakalın ya da tırnakların sağlıklı uzayabilmesi için mutlaka sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyarız.

Fakat Yıpranmış ve kırılmış tırnaklarınızı beslenme düzeninizde yapacağınız birkaç değişiklikle güçlendirmeniz mümkün. Tırnakların güçlü olması ve aynı zamanda tüm vücudun sağlıklı olabilmesi için olmazsa olmaz hayat kaynaklarımızdan biride sudur. Bu nedenle sağlığınız açısından ve sağlıklı uzayan tırnaklara sahip olabilmeniz için günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Bunun dışında vücudumuzun olmazsa olmaz kaynaklarından biride vitaminlerdir. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza yardımcı olan vitaminler aynı zaman da yeteri miktarda alınmaması durumunda tırnakların kırılma nedenlerinden biri olmuştur.

Vücudunuzdaki A,B ve D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko eksikliği tırnaklarınızın güçsüz kalmasına sebep olur ve tırnaklarınızda yırtılma ve kırılma meydana gelir. Bu nedenle bu değerlere sahip olan besinleri sık sık tüketmeniz en azından tırnakların kırılmasını engelelyecektir. Bu değerlere sahip olan bazı besinlerden örnek vermek gerekirse, A vitamini içeren besinler; süt, yumurta, ton balığı, havuç ve turuncu renkli besinlerdir. Demir eksikliği için tüketmeniz gereken besinler ise; yeşil yapraklı sebzeler, üzüm, pekmez, kuru kayısı ve kuru baklagiller, kırmızı et, tavuk eti, balık eti ve karaciğerdir. Bunun dışında kalsiyum için; süt, peynir, brokoli, yoğurt, lahana tüketirken çinko eksikliği için ise; deniz ürünleri, buğday tohumu, bira mayası, balkabağı çekirdeği, toz hardal tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

tırnak, tırnak kırılması, tırnak kırılma nedenleri, tırnaklar neden kırılır, tırnak tedavisi, tırnak kırılması nasıl geçer, tırnak kırılmasına ne iyi gelir, tırnak kırılmasına iyi gelen besinler, tırnak uzatan besinler, tırnak nasıl uzar, tırnak uzaması, hangi besinler tırnak güçlendirir, sağlıklı beslenme, bakım, güzellik, manikür, pedikür, kalsiyum, çinko, demir, demir içeren besinler, kalsiyum içeren besinler, çinko içeren besinler