Tarçın’ın Zayıflamada Faydası Nedir?

Tarçın diyetine henüz bütün umutlarınızı yüklemeyin! Ancak tarçın üzerinde yapılmaya devam eden araştırmalar tarçının, tarçına lezzeti veren kimyasal bir bileşik olan sinnamaldehidin muhtemelen yağ hücrelerinin enerji yakmasına yardımcı olabileceğini önermektedir.

Çalışma, Michigan Üniversitesinden (Juan Jiang, Margo P. Emont, Heejin Haziran, Xiaona Qiao, Jiling Liao, Dong-il Kim ve Jun Wu) bir takım araştırmacıların yağ hücreleri elde ettiği bir laboratuvar deneyiydi, (ayrıca adipositler) ve liposuction uygulanan çeşitli insan gönüllülerinden seçildi. Bu hücrelere sinnamaldehidin ile işlem yaptıktan sonra, araştırmacılar ilginç bazı değişiklikleri fark ettiler. Lipid metabolizması ve yağ yakmaya yardımcı genlerin daha fazla çalışması ve protein üretimi vardı. Araştırmacılar, bu bulguların farelere sinnamaldehidin ek gıda olarak ekleyen ve daha az kilo artışı ve daha iyi kan şekeri kontrolü gözlemleyen daha önceki çalışmaların sonuçlarıyla tutarlı olduğuna dikkat çekti. Evet, tarçın biraz kilo verdirebilir.

Evet, biz fare değiliz ve tarçın da bulanan sinnamaldehidin direk olarak yağ hücrelerimize ekleyemeyiz de. Eklenseydi tabi ki çok güzel olurdu. Ağızdan giren tarçının yağ hücrelerine ulaşması için de baya uzun yol kat etmesi gerekiyor ve yağ hücrelerine ulaşması için ne kadar tarçın yememiz gerektiği de kesinleşmiş bir bilgi değil.

Bununla birlikte tarçının metabolizma ve kilo ilgili faydalar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Mesela 10 klinik çalışmadan elde edilen sonuçların analiz edildiği sistematik bir derlemede sonuçlar şöyle bulunmuştur.  Tarçının açlık kan şekeri düzeyini, LDL kolestrol ve trigliserid düzeyleri ile HDL kolesterol düzeyleri arasında bir bağ vardır. Tarçın bu bahsedilen düzeyleri olumlu etkilemekte ve insan vücudunun denge de durması için olumlu faydaları olduğunu göstermiştir. Diyabet Bilim ve Teknoloji Dergisi’nde yer alan bir makalede, sağlıklı gönüllülerin kan şekerinde yüksek artışlar göstermediği, insülin tepkileri iyi olduğu ve mideleri yavaşça boşaldığı birkaç çalışma özetlenmiştir. Midenin yavaş yavaş boşaltılması, yemek yedikten sonra insanlara tok hissi verebilir.

Tarçın oldukça “faydalı baharat” olabilir. Bununla birlikte, tarçının kilo kaybına yardımcı olabilecekleri hakkında daha güçlü sonuçlar vermeden önce, daha fazla bilimsel çalışma beklemenizi öneririz.