Sağlıklı Beslenme

Saglikli BeslenmeSağlıklı beslenme son zamanlarda adını çok duyduğumuz ancak içeriği hakkında çok fazla fikrimizin olmadığı bir konu. Sağlıklı beslenme ne demektir? Ne gibi bir beslenme programı daha sağlıklıdır? Diyet yapmakla sağlıklı beslenme aynı şey midir? Bu sorular ve benzer soruları sizin için cevaplamaya çalıştık. Sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir hayatın anahtarı olduğunu göz önünde bulundurarak, bu yazıyı yazmak istedik.

Beslenme programınız sizi beslenmeli, günlük ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri tarafından yeterli olmalı ancak fazlasını da taşımamalıdır. Bizi doyuran ancak fazla kilo almamıza neden olmayan, yağ, karbonhidrat,protein, vitamin ve mineral tarafından iyi dengellenmiş bir beslenme programını sağlıklı olarak nitelendirebiliriz. Sağlıklı beslenme fazla kilo alımına neden olmayan, vitamin eksikliğine bağlı olarak güçsüz düşmenizi önleyen ve sizi korumaya yardımcı olan bir beslenme programıdır.


Diyetle sağlıklı beslenme çoğu zaman aynı şeyi işaret etse de oldukça farklıdır. Sağlıklı bir diyet programı aslında sizin sağlıklı beslenmenize olanak sağlar ancak çoğu diyet programı maalesef sağlıksızdır. Sizi aç bırakan, metabolizmanızı yavaşlatan diyetler nedeniyle vücudunuzun dengesi bozulur, vitamin eksikliği ya da fazlalığı nedeniyle çeşitli problemler yaşayabilirsiniz. Bunun için diyet programı yağ, karbonhidrat bakımından fakir, tuz ve şeker içermeyen ancak sizi aç bırakmayan bir yapıda olmalıdır. Bol lifli yiyecekler  sizi gün içerisinde tok tutacaktır. Bu nedenle diyet programınızın sağlıklı bir program olabilmesi için içeriğinin lifli olması ve sizi tok tutması da ön planda tutmanız gereken şeylerden biri olmalıdır. Böylelikle  sağlıklı yaşamın ilk şartı olan sağlıklı beslenmeyi gerçekleştirebilirsiniz.