SAFRA KESESİ TAŞLARI İÇİN DOĞAL ÇAY

 

Karaciğerde sentez edilen ve karaciğer içi safra kanalları ile onikiparmak bağırsağına aktarılan bir vücut sıvısına safra denir. Sindirim siteminde oldukça etkili görevi olan safranın görevi gıdaların üzerindeki yağlı kısımları alıp parçalara ayırmasıdır. Vücuttan vücuda göre değişmekle birlikte günlük yarım litre ile bir litre arasında karaciğer tarafından üretilir. Üretilen safra, safra kesesinde depolanır. Sıvı kısmı emildikten sonra daha kıvamlı hale gelen safra, yemekten sonra safra kesesi kasılarak sıvıyı on iki parmağına bırakılır.

 

Safra Kesesinde Taş Nasıl Oluşur?

Safra kesesinin boyutlarına bakacak olursak normalde 50 ml civarında armuda benzeyen bir organdır. Bu kese safra yollarından geride kalan safrayı depolar.  Safradaki fazla suyu emer ve safrayı daha kıvamlı hale getirir. Eğer ki üretilen safrada kolesterol fazlaysa kristalleşme olur. Bu kristaller birleşerek kum, sonra çamur sonra da taş olur.

Eğer safranızda taş varsa karnın sağ üst kısmında ağrı hissedebilir. Yağlı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz oluşabilir. Bu hassasiyetler; karın ağrısı, bulantı ve kusma olarak söylenebilir.

Eğer safra kesenizde taş olduğunu düşünüyor iseniz mutlaka doktora başvurmanızı öneririz.  Aşağıda tarifini vereceğimiz çay sadece safra kesesi taşlarının oluşumunu önlemek ve safra söktürücü olarak kullanabilir.

Gerekli olan malzemeler:

30 gr deve dikeni tohumu

20 gr karahindiba kökü ve yaprağı

20 gr ısırgan yaprağı

10 gr huş yaprağı

Hazırlanışı:

Devedikeni tohumu, karahindiba kökü, ısırgan yaprağı ve huş yaprağını ince ince dilimleyin daha sonra hepsini karıştırın. 1 su bardağı suyun içine atın kaynatın. Kaynadıktan sonra demlemeye bırakın 5-7 dakika demlendikten sonra süzerek için.

Kullanım tavsiyesi olarak günde iki fincan içmenizi, birisini sabah kahvaltıdan önce, diğerini ise gece yatmadan önce, öneririz. Bu kürü 2 ay kullanmanızı tavsiye ederiz.