Saçınızı Duşta Taramak Dökülmeyi Önlüyor?

Türkiye’de 10 erkekten 7 erkekten 7’sinin saçları dökülüyor, 3 erkekten 1’i ise saç ektirme işlemine başvurmaktadır. Saç ektiren erkeklerin ilk işi daha fit görünmek için sigarayıb bırakarak spora başlamak oluyor.  Saçı doğru taramanın dökülmeyi azalttığını belirten uzmanlar, saç nemli iken yüzde 50 oranında esnektir. Bu esneklik saçınızın koparak dökülmesini ve kırılmasını da engeller. Saç suyun altında veya nemli iken nazik bir şekilde taranmalıdır. Saç dökülmesi saçların çeşitli nedenlerden dolayı zayıflaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Sağlıklı bir saç gün içerisinde ortalama 50 ile 100 tel arasında dökülmektedir. Aşırı saç dökülmesi durumlarında ise bu sayı artmaktadır.

1415196043287

Taraklarımızda, banyo ve lavabo giderlerinde fazla miktarda saç biriktiğini görmenin saçımızda tehlike çanları çaldığı anlamına geldiğini de belirtmektedirler. Saç dökülmesinin pek çok nedeni olduğuna işaret eden alıcı, kadınlarda menopoz, kansızlık, vitamin ve mineral eksikliği, demir eksikliği, şok diyetlere bağlı protein eksikliği demir eksikliği, şok diyetlere bağlı protein eksikliği alkol ve sigara tüketimi, doğum ve stres nedenlerin de başını çekmektedir. Saç dökülmesinin tıbbi adı androgenetik alopesidir.

sac-dökülmesi

Erkeklerde buna ek olarak erke tipi saç dökülmeleri görülmektedir. Genellikle, erkeklerde saç çizgisi geriye gider, ardından seyrelmeler başlar ve saçın üst bölgesi dökülür. Kadınlarda ise her bölgeden dökülme aynı anda meydana gelmektedir. Erkek tipi saç dökülmesi 20’li yaşlarda başlamaktadır. Sokakta gördüğümüz her 10 erkekten 7’si saç dökülnesi sorunu yaşamaktadır.

sacinizi-dusta-taramak-dokulmeyi-onluyor-6358658

Saçsızlık fiziksel olarak kişiye zarar vermese de kişilerin sosyal hayatta ve kendi içlerinde sorunlar yaşamasına da neden olabiliyor. Saç ekiminden sonra bambaşka yeni bir görüntüye kavuşan hastaların özgüvenleri daha da artıyor. Genellikle pek çok hastalar  saç ektirdikten sonra sigarayı bırakır ve daha fit görünmek için spora başlıyor. Hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissediyorlar, sosyal yaşamları daha da hareketleniyor. Mevsimler, ilaçlar, stres gibi pek çok nedeni olsa da erkektipi saç dökülmesi engellenemiyor, yapılacak tek tedavi ise saç ekimidir. Dünyada her yıl 100 bin saç ekimi yapılıyor, Türkiye’de ise 3 erkekten biri saç ektirme işlemine başvuruyor. Nasıl ki eksik dişle dolaşmıyorsak saçsız da dolaşmak istemiyoruz. Son yıllarda gelişen saç ekim teknolojileri ile ekim işlemi sonrası doğal saç görünümüne kavuşmak mümkündür. Bu da saç ekim merkezlerine olan ilgiyi arttırmaktadır.

SacYnYzY_duYta_tararsanYz_2

Ekim alanında kaşıntı olabilir. Ancak kaşırsanız kökler zarar görebilir, kaşımak yerine parmaklarınızın iç kısmı ile hafif darbeler ile vurarak köke zarar vermeden kaşıntıyı kaldırabilirsiniz. Ekim alanında taze kan görmediğiniz sürece köklere zarar vermediğiniz anlamına gelir ama 1 damla kan gördüyseniz bilin ki en az bir kök ölmüştür. Özellikle 5 6 gün köklerin yeterince tutunmaması sebebi ile kafanızı bir yere çarpmamaya özen gösterin çünkü sert dokunulan alanda ki kökler ölür ve çıkmaz.