Renk Körlüğü Nedir?

Şüphesiz ki en değerli organlarımızdan biri gözdür. Dış dünya ile ilgili gelişmeleri takip etmemizi, günlük işleri yerine getirmemizi, tek başımıza tüm faaliyetleri gerçekleştirmemizi, olan biteni anlamamızı sağlayan gözler bu nedenle en değerli organlarımızdan biridir. Fakat bazı ihmallerimiz sonucunda göz sağlığımıza dikkat etmez bu nedenle bazı problemler ile karşılaşırız. Bazen elimizde olmayan nedenlerden dolayı da yani doğuştan ya da başka hastalıkların tetiklemesi sonucunda da bazı göz hastalıkları ile karşı karşıya kalırız.

Doğuştan oluşan göz hastalıklarından biride renk körlüğüdür. Çok fazla insanda rastlamadığımız ama azımsanmayacak derecede renk körü olan birçok insan vardır. En basit ifade ile renk körlüğü doğada bulunan renklerin algılanamamasıdır. Renk körlüğü, göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması yada eksik bulunması sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Dünya üzerinde bulunan erkeklerin %8’i, kadınların ise %0,5’i renk körüdür. Bunun dışında renk körlüğü hastalığı genetik yolla bulaşmayarak genetik nedenler taşınmaktadır. Renk körlüğü tanısı konmasında bazı renkli ipliklerin veya üzerinde renkli beneklerle yazılmış rakamlar bulunan plaklardan renklerin ayırt edilmesine dayanan bazı testler ve yöntemler uygulanarak renk körlüğü tespit edilmektedir.

Normal renk görme özelliğine sahip kişiler diğer tüm renkleri yaratmak için üç spektral rengi yani kırmızı, yeşil ve maviyi karıştırır. Renk körü olan kişiler sadece bazı tonları ayırt edebilen sınırlı bir beceriye sahiptir. Tüm duyu hücreleri yani kırmızı, yeşil ve mavi koni hücreleri retinada mecvuttur; ancak bazıları hatalı çalışır, özellikle de yeşil rengin görülmesinden sorumlu olanlarda sorun vardır. Bunun dışında renk körlüğü 3 ana gruba ayrılmaktadır diyebiliriz. Renk körlüğü hastalığı tam renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. Renk körlüğünün ortaya çıkmasındaki diğer etken kalıcı beyin hasarları ya da retina hasarlarıdır. 

Renk Körlüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Renk körlüğünün kalıtsal olması durumunda herhangi bir tedavi söz konusu değildir.  Görme sinirinin zayıflamasından ortaya çıkan ve görme bozukluğu ile birlikte görülen renk körlüğü ise bir ölçüde düzeltilebilir ya da en azından ilerlemesinin önüne geçilebilir. Renk körlüğü doğuştan olduğunda zararsızdır, hatta birçok kişi uzun süre renk körü olduğunu bile anlamaz. Renk körlüğü ancak basit bir doktor muayenesi ile ortaya çıkmaktadır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

göz, göz hastalıkları, renk körlüğü, renk körlüğü nedir, renk körlüğü kimlerde görülür, renk körlüğü nasıl tedavi edilir, renk körlüğü nasıl ortaya çıkar, renk körlüğü belirtileri nelerdir, renk körlüğü genetik mi, renk körlüğü geçer mi