Ramazanda Bu Hataları Yapmayın!

Ramazanda pek çok kişinin en sık yaptığı hatalar üzerine yapılan araştırmada ramazan ayının aslında ne kadar kolay bir şekilde geçebileceğini dile getiren uzmanlar, ramazanda yapmamamız gereken hataları sıraladılar.

Hızlı yemek yemek

Sahurda iftara doğru düşen kan şekerimizi bir an yemek tüketerek yükseltmeye çalışmaktayız. Fakat, hızlı yemek yemek şekerimizin bir anda yükselmesine ve iftar sonrasında da aniden uyuma isteği ve baş ağrısı gibi problemlere neden olmaktadır. Bunun yanı sıra lokmanları yeterince çiğnemeden yuttuğunuz ise vücudunuz tarafından tokluk hormunu üretilmesini beklememiş olacağınız için renkli ve lezzetli yemeklere de hayır diyemezsiniz. İhtiyacınızdan fazla tüketmeniz hem hazımsızlık sorunu çekmenize neden olacaktır hem de ramazan sonrası kilo artmasına sebep olmaktadır.

ramazanda-beslenme_f310661e-f2fb-4e38-a3d1-5e514dc8b13f_1

Sahura kalkmamak

Geç yemek yer yatarım, bu sayede uykum bölünmez diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Sahura kalkılmadığında ertesi gün iftara çok daha aç başlanır ve kontrolsüz bir şekilde yemek tüketebilirsiniz. Dengesiz beslenme de ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda sağlık sorunları ile uğraşmamıza neden olmaktadır. Bu nedenle sahura kalkmayı ihmal etmemelisiniz.

ramazanda-beslenme_3

Yağlı yiyecekler tüketmek

Yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi bir o kadar uzun olabileceği gibi sindirimi de güçleşmektedir. Bu yüzden iftar ve sahurda da sofralarında kızartma ve kavurma gibi yağ içeriği yüksek olan yemekler, soslu ve kremalı besinlerden kaçınmalısınız.

 

Yeterince su içmemek

İnsan vücudunun ortalama olarak yüzde 60 kadarını oluşturan suyu,  yaz sıcaklarının arttığı bu dönemlerde de en çok terleyerek kaybettiğimiz doğrudur. Ramazan ayında da yetersiz sıvı tüketimi özellikle kabızlık gibi bir takım sindirim sorunlarına, günlük yaşantımız içerisinde de halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı gibi bir takım sorunlara da neden olmaktadır.  Aslına bakarsanız vücudumuz susama hissi oluşmadan çok daha önce susuzluğun belirtileri ile karşılaşmaktadır. İftar ile sahur arasında da en az 2 ile 2,5 litre su tüketilmesi önerilmektedir.

ramazanda-beslenme_2

Tatlı tüketimine dikkat etmeme

Bol şerbetli tatlılar yerine daha çok sütlü ve meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz. Fakat ölçüye dikkat etmenizde fayda var. Çünkü meyveli tatlılar da içerisinde fruktoz sebebi ile kan şekerine karışımı hızlı olabilecek karbonhidrattan da zengin besinlerdir. Bu nedenle haftada bir veya iki kereden fazla tüketilmemesi gerekiyor.

ramazanda-beslenme_1

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

ramazanda bu hataları yapmayın, ramazanda yapılan hatalar, ramazanda nasıl beslenilmeli, hangi yiyecekler tüketmeli, hangi besinler tok tutar, ramazanda sağlıklı beslenme, kolay oruç tutmanın yolları, ramazanda susmamak için ne yapılmalı, ramazanda acıkmamak için ne yapılmalı, sağlıklı beslenme, oruç, beslenme, diyet, ramazanda diyet yapılır mı, sağlıklı diyet programı, hangi besinler daha sağlıklı.