Papatya çayının faydaları nelerdir?

Molecular Medicine Reports kaynaklı bir araştırma, papatya hakkında inanılmaz sonuçlar verdi! İşte papatya kullanımı hakkında birkaç bilgi…

Sindirim sistemi

Yemek sonrası bir fincan papatya çayı mide ve bağırsakları ferahlatarak hazımsızlık ve gaz probleminin giderilmesine yardımcı olacaktır.

Göz ve çevresi için papatya kompresi

Göz yorgunluğuna bağlı nedenlerden göz çevresinde kararma, göz kapaklarında şişme hatta ve hatta baş ağrıları çekebilirsiniz. Bir tutam papatyayı bir kâse kaynamış suda bir süre demledikten sonra pamuk ile birlikte gözlerin üstüne koyup 8-10 dakika kadar dinlenmek göz yorgunluğunun negatif etkilerini azaltmaya ve gözlerin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Cildinizi iyileştirin

Papatya, çok eski çağlardan beri yaraların tedavi edilme sürecinde kullanılan bir bitkidir… Demlenen papatya çayını bir pamuk vasıtasıyla iyileşmekte olan yaralarınıza haricen uyguladığınızda derinin kendisini yenilemesi sürecine takviyede bulunmuş olursunuz. İlâveten yüzdeki sivilce izleri ve diğer sorunlar için de etkilidir, papatya çayını tonik gibi kullanarak birkaç gün art arda yüzünüzü papatyayla silin; etkisini anında göreceksiniz.

Papatya çayı adet söktürür mü? Regl dönemlerinizde çok arayacaksınız!

Papatyanın ferahlatıcı etkisi ayriyeten ‘kas gevşetici’ fonksiyonu görmesini de sağlıyor. Adet öncesinde veya adetin ilk zamanlarında kramplar, stres, huzursuzluk gibi şikâyetleri yoğun yaşıyorsanız, papatya çayı sizin için biçilmiş kaftan! Papatya çayı kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olduğu gibi, östrojen hormonunun dengelenmesine de katkıda bulunarak adet dönemlerinizde daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Uyku sorunu ve stres

Papatyanın yaygın özelliklerinden biri de sakinleştirici işlevidir. Gergin hissettiğinizde ya da uykusuzlukla baş başa kaldığınızda 1-2 fincan papatya çayı içmek gevşemenize yardımcı olacaktır. Bazılarımızda daha fazla etki oluşturabileceğinden dolayı uyanık kalmanızı gerekiyorsa papatya çayı içmemeniz önerilir. Uykusuzluğunuzdan dolayı papatya çayı içiyorsanız, sizin için en ideal saat uyumadan bir saat öncesi olacaktır.