Meyve Yemek Kilo Aldırır mı? , Zayıflatır mı?

Meyve Yemek Kilo Aldırır mı? , Zayıflatır mı?

meyve kilo aldırır mı

Meyveler sağlığımız ve vücudumuz için oldukça faydalı yiyeceklerdir. İçerdikleri vitamin, mineraller ve antioksidanlar genel sağlık durumunuz ve bağışıklığımız için faydalıdırlar.Gün içerisinde ortalama 400 gram meyve tüketebiliriz. Bu miktarı gün içinde 2 veya 3 e bölerek yemek daha sağlıklı olacaktır. Günün ilk kısmında bir porsiyon meyve tüketip günün diğer kısımlarında ikiye bölerek 2 şer porsiyon şeklinde tüketebilirsiniz. Yani güne 1 porsiyon meyve ile başlayıp ara öğünlerinizi meyve ile tamamlayabilirsiniz.

meyve kilo aldırır mı

Meyvelerin yapısında meyve şekeri olan fruktoz bulunmaktadır. Normal şekere oranla yüzde 30-50 daha az kalori içerdiği ve ucuz olduğu için gıda sanayinde tercih edilir.Fruktozu tüketirken dikkatli olmak gerekir. Fruktozu aşırı tüketmek, insülin direnciniz olsa da olmasa da kilo aldırabilir. Özellikle aşırı tatlı meyveler (incir, üzüm, muz, karpuz) fazla yenilince hem şişmanlatır, hem trigliserid ve ürik asit seviyelerini yükseltir. Sağlıklı bir yetişkinin günde 15-20 gramdan fazla fruktoz kazanmaması gerekmektedir. Bu rakam günde 30-40 gramı geçerse fruktozun kan şeker dengesini bozucu, insulin direncini tetikleyici, kilo aldırıcı, kanda ürik asit ve trigliseridi artırıcı etkileri devreye girer.Bu yüzden meyve tüketirken dikkatli olmak gerekir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi meyvenin de fazlası zararlıdır. Günlük tüketmeniz gereken meyve miktarınızı ara öğünlere bölerek sağlıklı hale getirirseniz kilo aldırmaz. Aksine zayıflamanıza yardımcı olurlar.

meyve kilo aldırır mı
Meyvelerin kalori değerlerine bakarak kilo kontrolü yapmanıza faydalı olacaktır. Örneğin; kurutulmuş yerine taze mevsim meyvelerini tercih ederek formunuzu korumaya destekçi olmuş olursunuz.Kuru meyvelerin bazılarının 100 gram bazında kalori değerlerine bakacak olursak;

meyve kilo aldırır mı

Kuru hurma: 287 Kcal
Kuru üzüm: 280 Kcal
Kuru muz: 273 Kcal
Kuru kayısı: 266 Kcal
Kuru incir: 250 Kcal

 

Bazı meyvelerin 100 gramının kalori değerlerine bakacak olursak;

meyve kilo aldırır mı

Muz: 89 Kalori
Elma: 52 Kalori
Nar : 82 Kalori
İncir: 74 Kalori
Greyfurt : 42 Kalori
Ananas: 50 Kalori
Armut: 57 Kalori
Şeftali: 39 Kalori
Karpuz: 30 Kalori
Çilek: 32 Kalori
Portakal: 47  Kalori
Mandalina: 53 Kalori