Makarna zayıflatır mı?

Hergün olmada çok sık tükettiğimiz hazırlaması basit olan, hem çocukların hem de büyüklerin sevdiği yiyeceklerden biride makarna olmuştur. Özellikle pratik hazırlanam ve sunum nedeniyle ev hanımlarının da severek hazırladığı makarna aynı zaman da çeşitli şekilleri nedeniyle çocuklarında severek tükettiği yiyeceklerden biri olmuştur. Kimi zaman sade kimi zaman ise sos ile birlikte tükettiğimiz makarna bu nedenle en sevdiğimiz lezzetler arasına girmeyi başarmıştır.

Ancak son zamanlarda farklı farklı söylemler duyduğumuz makarna kimi kişiler tarafından kilo alma sebebi olarak gösterilirken kimi kişiler ise aksine kilo alma nedenleri arasında göstermemiştir. Bu konuda kısa bir açıklama yapmak gerekirse makarnadan aldığınız kalori pişirme ve tüketme şeklinize bağlıdır. Örneğin; makarnanızı sadece haşlayarak tuzsuz ve yağsız tüketirseniz alacağınız kalori miktarıda az olacaktır. Ancak yağlı soslar ile hazırlanmış makarna aynı kaloriye sahip olmayacağı için kilo almanıza neden olacaktır.

Fakat hiçbir sebze kadar sağlıklı olmayan ve kalori bakımından az olmayan makarna bu nedenle kilo vermenize yardımcı olabilecek besinlerden değildir. Ana maddesi un olan makarna içerdiği diğer koruyucular nedeni ile çok sağlıklı olabilen yiyecekler arasında olmayıp fast-food yiyecekler arasında yer almıştır. Bu nedenle makarna tüketirken dikkatli tüketmek önemlidir.

Ancak diyet yapıyorsanız diyet listenizde var olan pilav ya da ekmek yerine sade haşlanmış birkaç kaşık makarna tüketebilirsiniz. Ancak her ikisini tüketmek fazla kalori almanıza ve diyetinizden sonuç alamamanıza neden olabilir. Bunun dışında kalori bakımından çok daha az kaloriye sahip olan diyet ya da light makarnaları tüketerek hem makarna yiyebilir hem de makarnadan en az kaloriyi almış olursunuz. Ancak tüm besinlerde olduğu gibi makarna tüketiminde de ne kadar tükettiğiniz önemli olan konulardan biridir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

makarna, pasta, makarna tüketimi, makarna yemek, soslu makarna, sade makarna, makarna kaç kalori, makarna kilo aldırır mı, makarna kilo yapar mı, diyet makarna, light makarna, diyet yaparken makarna yenilir mi, diyette makarna tüketilir mi, makarna nasıl yapılır, makarna zayıflatır mı, makarna çeşitleri, fast food, hazır yiyecekler