Kil Maskesi

Kil bir çok özelliği ile deri için oldukça yararlı bir maddedir. Güzellik maskelerinin pek çoğunda kullanılmaktadır. Evde yapacağınız pratik ve ekonomik bir maske tarifi için şu adımları izleyebilirsiniz;Kil Maskesi

Toz kili alın, yarım ölçü içme suyu ile karıştırın, yarım ölçü domates salatalık veya üzüm suyu ile hamur haline getirin. Bütün yüzünüze ve boynuza sürün. Göz ve göz çevreninizi dışarıda bırakacak şekilde maskeyi uygulayın. Maske kuruyana kadar bekleyin.  Maske kuruduğunda ılık su ile yavaş hareketlerle yıkayarak maskeyi çıkarın.

Bu maske ergenlik sivilceleri, akneler, siyah noktalar, cilt lekeleri ve kırışıklar için oldukça etkili bir maskedir. Temizler, canlandırır ve cilde mineral sağlar. Bu maskeden sonra cildinize çok az bir nemlendirici uygulabilirsiniz.  Toz kil ile zeytin yağının karışımından yumuşatıcı bir krem de yapabilirsiniz.

Kili banyonuzda da kullanabilirsiniz. Killi banyo yapmak vücudunuzu rahatlatıcak ve tüm cildinize iyi gelecektir. Kilin içine biraz deniz tuzu koyun ve sıcak su ile karıştırarak bir karışım elde edin. Daha sonra küvetinizi doldurun ve içine bu karışımı katın.  Bu  karışımın için 5-10 kalabilirsiniz hafta da 2 kez uyguladıktan sonra bir kaç hafta sonra bu süreyi 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.  Bu eylem eklem hastalıklarınıda ve bunlardan korunmada da tavsiye edilmektedir. Eğer ellerinizde, bacaklarınızda ya da başka bir yerinizde romatizma varsa daha iyi sonuç almak için sadece hasta yeri suya sokun.