Kemik Dostu D Vitamini

D vitamini kemik sağlığı açısından hayati önem taşıyan bir vitamindir. Yağda çözünen ve her türlü pişirilme yöntemine karşı dayanıklı olan bu vitaminin D2 ve D3 olmak üzere iki çeşidi vardır. Peki D vitaminin görevleri nelerdir? Hangi besinler D vitamini açısından zengin sayılabilir? D vitamini eksikliğinde ne gibi sorunlarla karşılaşırız?kemik-dostu-d-vitamini

D Vitamininin Görevleri

D vitamini derinin altında bulunan kolesterolün güneş ışığın etkisiyle üretilir. Kalsiyum kontrolünü sağlayan bir hormona dönüşür ve tüm görevleri bu mineralle ilgilidir. Kalsiyumun ve fosforun bağırsaklarda emilimi ve kemiklere ulaşmasını sağlar. D vitamini kalsiyumun ve fosforun gerekli olanını kemikler tarafından kolayca almasını sağlamakla görevlidir.

D Vitamini İçeren Besinler

Peynir, süt, somon, morina balığı, ringa balığı, yumurta ve çedar  D vitamini bakımından zengin besinler olarak sayılabilir.

D Vitamini Eksikliği

Çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu bir vitamin olarak D vitamini eksikliğinde çocuklarda raşitizm ortaya çıkar. Raşitizm kemik gelişimi engeller. Çocukların ilk dişlerinin çıkması gecikir, kafa tasında yumuşamalar görülür, duruş bozukluğu gelişir ve yürürken kemikler anormal şekilde eğilir.

Yetişkinlerde ise D vitamini eksikliğinde osteomalasi adı verilen bir hastalık görülür. Bu hastalık raşitizm gibi kemiklere zarar veren bir rahatsızlıktır. Kemikler yumuşar ve kolayca kırılır.

Günümüzde D vitamini eksikliği bu denli büyük boyutlara çokça ulaşmadığından, bu hastalıklar nadir görülen hastalıklar arasındadır.

D vitamini Desteği Kullanması Gerekenler

  • Hayvansal ürün tüketmeyenler ve vejetaryenler
  • Kışın emziren ve sütünde D vitamini eksikliği bulunan anneler
  • Kültürü gereği D vitamini içeren yiyecekleri yiyemeyen ve kapalı giyinmek zorunda olan insanlar
  • Eve bağımlı ve az yeme alışkanlığı olan yaşlı ve hastalar