İyot, Manganez ve Molibden Minerallerinin Faydaları

İyot metabolik hız, hücresel metabolizma ve bağ dokusunun bütünlüğünü koruması için gerekli olan tiroksin ve triodotronin hormonlarının bir bölümünü oluşturur.

Besin Kaynakları;Minerallerinin Faydaları

Bitkisel besinlerin iyot içeriği, bitkinin yetiştirildiği toprağa bağlı olduğundan, bu konuda kesin bir tablo verilemez. Yine de genel olarak sebzeler ve tahıllarda en fazla 10mg/100 gr iyot bulunduğu söylenebilir. Aynı oran et çeşitlerinin çoğu için de geçerlidir. Balık zengin bir iyot kaynağıdır. Varek en zengin iyot kaynağıdır; 5000 mg/1000 gr ya da daha fazlasını içerir.

Destek Nedenleri;

Varek forumda iyot, tıbbi tedavi gerektirmeyen, aktivitesi hafif miktarda azalmış tiroit bezini uyarmak için alınabilir.Genellikle, tüm sağlıklı insanların kullanımı için uygun olan multi-formülalara küçük miktarlarda iyot eklenir.

Manganez önemli bir eser mineraldir. Görevleri;

  • Sağlıklı kemik gelişimi ve korunması
  • Cinsiyet hormonu sentezi
  • Sinir gelişimi ve fonksiyonu
  • Doğal öldürücü hücrelerin harekete geçirilmesi.

Besin Kaynakları:

İngiliz diyetinde manganezin yarısını çayın sağladığı tahmin edilmektedir. Ayrıca, kepekli ekmekler, fındık ve avokado da zengin kaynaklardır. orta derecede miktarların bulunduğu meyve ve sebzelerde vardır. tahılların öğütülmesi manganezin %73’ünü yok eder.

Manganez; ekmek, buğday özü, avokado, kestane, çam fıstığı, bezelye, badem, çay, Hindistan cevizi, ananas, erik, pırasa, muz ve pancarda bulunur.

Molibden, demir metabolizmasında ve ürik asit ( kan ve idrarda bulunan atık ürün) Üretiminde de rol oynayan zantinoksidanz enziminin fonksiyonu için gereklidir. Erkeklerde normal cinsel fonksiyon için molibdene gereksinim duyulur.

Destek nedenleri :

Tespit edilen molibden eksikliği haricinde ve aşırı bakırı etkisiz hale getirmenin dışında molibdenin destek biçiminde tedavi amaçlı bir kullanım şekli yoktur.

Molibden; Fasulye, buğday özü, karaciğer, mercimek, ayçiçeği çekirdeği, böbrek, yeşil fasulye, makarna, yumurta, pirinç, erişte, tavuk, ekmek, patates, kabuklu deniz hayvanları ve kayısı da bulunur.