Hatırlamak için Gözlerinizi Kapatın

Bazen bir şarkı sözünü, bazen ilkokul arkadaşımızın soy adını, bazen bir ülkenin başkentini hatırlamaya çalışırız. Hatırlayamadığınız da mutlaka sizde birkaç saniyeliğine gözlerinizi kapatır ve hafızanızı yoklarsınız. Bir grup araştırmacı gözleri kapatmanın hatırlama üzerindeki etkisini araştırdılar ve sonuçlar ‘’Legal and Criminological Psychology” dergisinde yayımlandı.

İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı gözleri kapatmak ve hatırlamak arasındaki ilişkiyi inceledi. Bilim adamları, yaklaşık 200 gönüllüye bazı kısa filmler izletti ve filmlere ilişkin sorular soran bilim adamları gönüllülerden yarısının yanıt vermeden önce gözlerini kapatmasını istedi. İlk deneydeki sessiz filmde gönüllüler bir teknisyenin tamirle uğraşırken, geldiği evdeki bazı eşyaları çaldığını izledi. Gözlerini kapatanların filme ilişkin ayrıntıları yüzde 71 daha doğru hatırladığı, gözleri açık olanlarda ise bu oranın sadece yüzde 48 olduğu görüldü.Yapılan testte hatırlamak için gözlerini kapatanların, gözlerini kapatmayanlara göre %23 daha başarılı olup hatırladıkları açıklandı.

İkinci deneyde ise gönüllülere çözülmemiş cinayet davalarına ilişkin bir program izletildi. Ve bu deneyde de gözlerini kapatanların programdaki anlatıcı ve görüntülere ilişkin ayrıntıları daha iyi hatırladığı belirlendi. 
 Polisler Bu Yöntem ile Görgü Tanıklarından Daha Fazla Bilgi Alabilirler

Bilim adamları, hatırlamak için gözleri kapatmanın çevredeki dikkat dağıtıcıları engelleyebildiğini ve zihinde nesnelerin, kişilerin, olayların resminin çizilmesine yardımcı olduğunu vurguladı. Bilim adamları özellikle polislerin bu yöntemi kullanarak görgü tanıklarından daha fazla bilgi edinebileceğini ve gözleri kapatmanın telefon pin kodunun ya da alışveriş listesini hatırlamak gibi günlük işlerde de yarar sağlayabileceğini söyledi. 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

hatırlamak, hafıza, gözleri kapatmak, hatırlamak ve gözleri kapatmak, hatırlamak için neden gözlerimizi kapatırız