Fil Hastalığı Nedir?

En organlarımızdan biri ayaklardır. Yürümemizi, koşmamazı, spor yapmamızı sağlayan ayaklar gün boyu tüm yorgunluğu çekmek zorunda kalır. Bu bakımdan ayak sağlığımız çok önemlidir. Özellikle fazla kilo problemi yaşayan kişilerinde ayak ağrısı ve şişmesi çok fazla olur. Atak sağlığını korumanın temel kuralı kesinlikle kilo vermektir. Kilo kontrolünüzü sağladıktan sonra ayaklarınızda hissedeceğiniz hafiflik ve rahatlama daha da fazla kilo vermenize teşvik olacaktır.

Fil Hastalığı; halk arasında fil hastalığı olarak bilinen Lenfödem toplumda çok sık olmayan nadir görülen hastalıklardan biridir. Lenf sıvısının vücutta artması ve sistemik dolaşıma izin vermemesi sonucu deri altına, doku aralıklarına yayılmasıyla bölgede oluşan şişliktir. Genellikle bacalarda görülen fil hastalığı, kollarda, kasıklarda ve hatta yüzde şişlikler halinde kendini göstermektedir.

Özellikle sıcak ve tropikal bölgelerde çok rastlanan fil hastalığı, Afrika, Asya, Amerika, İtalya, İspanya’da, seyrek olarak bizde de görülür. Çok nadir hastalıklardan biri olan fil hastalığı bulaşıcı ve genetik değildir.

Fil Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Lenf yollarında, toplardamarlarda iltihaplardan ileri gelen fil hastalığında yüksek ateş, hastalıklı bölgede şişlik, idrarın süt gibi beyaz hal alması, bilezik, yüzük, çorap gibi aksekuarların aşırı dar gelmesi ve iz bırakması başlıca belirtilerinden biridir. Zamanla hastalıklı bölgedeki dokular kalınlaşır ve sertleşir bu nedenle hastanın yürümesi kısıtlanarak özellikle bacaklarda varsa hasta yürüyemez hale gelir.

Fil Hastalığı Nasıl Oluşur?

Fil hastalığı daha çok, dişileri 10 cm., erkekleri 5 cm. kadar uzunlukta filarion denilen ince asalak bir kurttan ileri gelir. Sivrisineklerin, daha başka böceklerin kana aşıladıkları bu kurtlar vücudumuzdaki lenf damarlarında birbirleri üzerine yığılarak kümelenir, damarları tıkarlar. Bunun sonucunda, vücut şişer. Fil hastalığı küçük çocuklarda pek görülmez, çünkü sivrisineğin aşıladığı yumurtalar, kurtçuklar ancak 4-5 yaşından yukarı kimselerde gelişebilir. Sadece filarion yoluyla bulaşmayan fil hastalığı kendiliğinden de görülebilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kasların gelişmesi ve hareketlerin daha rahat olabilmesi için doktorlar ilk başta hastalara spor ve egzersiz yapılması gerektiğini önerir. Bunun dışında cerrahi yöntemler ile şişen bölgeye müdehale edilebilinir fakat cerrahi yöntemlerin kesin sonuç vereceği söylemez. Ayrıca fil hastalarına birtakım ilaçlar verilerek hastalığın ilerlemesi ya da hastanın ağırlaşmaması sağlanabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

lenfödem, fil hastalığı, fil hastalığı nedir, fil hastalığında tedavi nasıl yapılır, fil hastalığında ameliyat yapılır mı, ayak sağlığı, fil hastalığı kimlerde görülür, fil hastalığı neden olur, fil hastalığının tedavisi, fil hastalığı nerelerde görülür, fil hastağının ayakta olması