Ekmek kilo aldırır mı?

Toplum içerisinde belki de en çok tartışılan konulardan biride ekmeğin kilo aldırıp aldırmaması olmuştur. Özellikle diyet yapan ve kilo kontrolünü sağlayarak formda kalmak isteyen kişiler ekmeği hayatlarından tamamen çıkarmayı ve daha hızlı kilo vermeyi düşünürler. Ancak oldukça yanlış olan bu davranış kilo vermenizin  aksine kilo almanıza bile neden olabilir. Peki gerçekten ekmek tüketmek kilo almamıza neden olur mu?

Toplum olarak ekmek tüketmeyi ve ağırlıklı olarak ekmek tüketerek doyma hissine varmayı isteriz. Kimi kişiler ekmek yemeden asla doymadığını söylerken kimileri ise ekmek tüketmekten oldukça uzak durur. Gerçekten doygunluk hissi yaşamamızı sağlayan ekmek aşırı tüketilmediği taktirde sağlığımızı olumsuz yönde etkilemeyecektir. Ancak içerisinde belirli miktarda şeker, tuz ve bazı tahılları bulunduran ekmeğin fazla tüketimi ise kilo almamıza neden olabilecek en büyük etmenlerden biridir. Bu nedenle ekmeğin kilo alma üzerinde ki etkisi tamamen ne kadar tüketildiği ile alakalıdır. Ancak ekmek tüketmenin önemli olduğu kadar tüketilen ekmek çeşidinin ve miktarının da etkisi oldukça fazladır. Diğer ekmeklere nazaran en çok kaloriye sahip olan ekmek çeşidi gün içerisinde tükettiğimiz beyaz ekmektir. Örneğin; 1  dilim beyaz ekmek 90 kalori iken, 1 dilim kepekli ekmek 60 kaloridir. Bu nedenle beyaz ekmek daha fazla kaloriye sahip olan ekmek çeşidi olmuştur. Eğer ekmek tüketmeyi seviyorsanız ve ekmek yemeden doyduğunuzu hissetmiyorsanız ekmek tercihinizi değiştirerek daha az miktarda kalori alabilirsiniz.

Ekmek çeşidinin önemli olduğu kadar tüketilen ekmek miktarı da kilo almanız üzerinde direk etkiye sahiptir. Beyaz ekmeğe nazaran daha az kalorili olan kepekli ekmeği istediğiniz kadar tüketmenizde yanlış bir davranış olacaktır. Çünkü çok fazla yediğiniz kepekli ekmek normal miktarda yediğiniz beyaz ekmek ile aynı eş değere sahip olabilir. Bu nedenle öğünlerinizde en fazla 2 ince dilim kepekli ekmek yemeniz ekmek açısından kilo almamanıza ve daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ekmek, ekmek tüketimi, ekmek ne kadar yenmeli, kepekli ekmek, sağlıklı ekmek, ekmek çeşitleri, ekmek kaç kalori, kepekli ekmek kaç kalori, beyaz ekmek kaç kalori, hangi ekmek daha sağlıklı, 1 dilim ekmek kaç kalori, ekmek kilo aldırır mı, ekmek kilo yapar mı, ekmek sağlıklı mı, günde ne kadar ekmek yemeli, ekmeği kesmek doğru mu, hiç ekmek yememek doğru mu, farklı ekmek çeşitleri, ekmeklerin kalorisi, ekmek yemek kilo aldırır mı, ekmek yemek kilo yapar mı