Egzama Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Birçok deri hastalıkları içerisinde toplumda en fazla şikayeti ile karşılaşılan hastalıklardan biride egzama hastalığıdır. Kısaca egzama; deri üzerinde görülen kaşıntılı kızarıklığın olması ve bu kaşıntı sonucunda kuruluk ile birlikte pul pul dökülmelerin görülmesine denilmektedir. Toplumda en fazla görülen deri hastalıklarının başında gelen egzama yüz, boyun, eklem bölgeleri gibi farklı bölgelerde kızarıklık, kaşıntılı kızarıklık olmasıdır. 

Çok fazka kişide görülmesine rağmen tehlikeli hastalıklar grubunda yer almayan ve basit önlemler ile tedavisi uygulanan hastalıklardan biridir. Henüz neden ve nasıl ortaya çıktığı kesin olarak bilinmeyen ve tıp dünyasının net konuşamadığı hastalıklardan biri olan egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir. 

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Dönemine göre farklı belirtiler gösteren egzama,  akut dönemide; kızarıklık, şişlik, minik su toplayan kabarıklıklar ve sulantı görülen en çok belirtilerdendir. Bu dönemde hastalar şiddetli kaşıntı ve yanmadan yakınırlar. Bazı hastalarda kızarıklık ve kepeklenme olmaksızın sadece kaşıntı ve yanma şikayeti ile de başvurmaktadır. Subakut dönemde ise; minik yakacık şeklinde kepeklenmeler ve kabuklanmalar görülürken kronik dönemde deri kuruyup kalınlaşır ve renk değişikliği oluşur ve deride çatlamalar meydana gelir.

Egzama Bulaşıcı mı?

En çok merak konulardan biride egzamanın bulaşıcı olup olmamasıdır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir daha çok elerjik bir reaksiyondur. Fakat çeşitli sebeplerle vücudun farklı bölgelerine hızla yayılabilir veya iyileşmiş hastalık yeniden tekrarlayabilir.

Egzama Neden Olur?

Birçok neden bağlı olarak ortaya çıkan egzama oluşumunu tetikleyen başlıca nedenler:

– Çevresel faktörler

– Alerjenler

– Genetik faktörler

– Bağışıklık sistemi

– Stres

– Kadınlarda Hormonel değişiklikler

– Ani hava değişimi

– Uzun ve sıcak banyo

– Terleme, sık sabunlama, kuru cilt, toz, kum, sigara kullanmak egzama oluşma riskini arttırmaktadır.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özellikle kaşıntı şikayetinden huzursuz olan hastalar egzamadan kurtulmak için biraz sabırsız davranırlar. Fakat biranda geçmesi imkansız olan egzama tedavisi bazı ilaçlar, kremler ve losyonlar ile hastalığın seyri azaltılarak yavaş yavaş ortadan kalkması sağlanmaktadır. Bu nedenle egzama probleminiz varsa önerilen ilaçları değil doktor kontrolü altında yazılmış olan ilaçları kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

egzema, egzama, egzama nedir, egzama neden olur, egzama nasıl geçer, egzama kimlerde görülür, egzama nasıl olur, egzama nerelerde görülür, egzama belirtileri, egzama için tedavi yöntemleri, egzama nasıl geçer, egzama bulaşıcı mı, egzama bulaşır mı, egzama tedavisi, egzama için kremler