Dökülen Saçların Sebebi Belli!

Kimi zaman saçlarımız avuç avuç dökülür. Sabah kalktığımızda yastığın üzerinde duran saçlar yada banyodan sonra taradığımız saçların dökülmesinin aslında bazı sebepleri vardır. İşte saç dökülmesinin nedenleri ve detayları…

Saç dökülmesi, her gün yaşanan doğal saç yenilenme sürecinin bir parçasıdır. Saçlarımızın hatta cildimizin tüm hücreleri belirli aralıklar ile dökülürler. Sağlıklı bir insan saçının yaklaşık yüzde 90’nı sürekli uzama halindedir. Saç dökülmesi kişiden kişiye farklılık göstererek ortalama günde 50 ile 100 arasında saç telinin dökülmesi normal sayılmaktadır. Fakat normalin dışında dökülen saçların bazı nedenleri ve tedavi yöntemleri vardır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Tiroid: Aşırı çalışan yada yeteri kadar çalışmayan tiroid bezleri saçlarınızın dökülmesine neden olabilir.

İlaçlar ya da tedavi: Birçok ilaç tahmin etmesek de saçlarımızın dökülmesine neden olur. İlaç kullandığınız dönemde saçlarınızın fazla döküldüğünü fark ederseniz en kısa zamanda doktorunuza başvurarak danışmalısınız.

Sigara: Erkekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre sigaranın saç dökülmesini tetiklediği belirlenmiş. Kadınlar üzerinde henüz bir araştırma yapılmasa da, sigaranın bu tür bir sonuç doğuracağı ortadadır.

Gebelik: Anne adayları ilk 6 ay gebelik nedeniyle bazı hormonel değişiklikler yaşarlar ve bu değişiklik sonucunda saç dökülmeleri yaşanabilir fakat hormonların tekrar normale dönmesi ile saçlar yeniden çıkabilir.

Menapoz: Kadınların birçoğunda menapoz döneminde östrojen seviyesinin düşük olması sebebiyle saç dökülmesi sıkça rastlanan bir durumdur.

Demir eksikliği: Kansızlığa, demir eksikliğine ve anemiye bağlı olarak saç dökülmeleri ile karşılaşmanız mümkün. Demir eksikliği için bilmediğiniz vitamin ve kan haplarını kullanmayın çünkü fazla demir bazı hastalıklara neden olabilir bu nedenle kansızlık için doktorunuzun önerdiği ilaçları içmeniz daha iyi olacaktır.

Telogen effluvium:  Hamilelik, hastalıklar ya da stres gibi faktörlerin etkili olması nedeniyle uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

saç, saç dökülmesi, saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesinin sebepleri, saç neden dökülür, saçlar ne kadar dökülür, tiroid, demir eksikliği, kansızlık saç dökülmesi yapar mı