Doğal Saç Bakım Maskesi

Dogal Sac Bakim MaskesiÇoğu insanda doğal olarak saçların zayıf düştüğü dönemler olur. Erkeklerden hormona bağlı olarak ve katılımsal, kadınlarda ise metabolizmaya ve hormonlara bağlı nedenlerle ve her iki cinsiyette de yeme bozukluğuna dayalı olarak saç dökülmeleri ortaya çıkar. Ayrıca, son baharda, kronikleşmiş rahatsızlıklarda, gerginlik ve depresyon dönemlerinde, yanlış diyet uygulanmasında da  saçlarda dökülme olabilmektedir.

Öncelikli olarak maskeye geçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri belirtmekte yarar var. Fazla miktarda tüketeceğiniz kırmızı et, asitli yiyecekler, kimyasal katkılı besinler, yağlı yiyecekler saç üzerinde olumsuz etki gösterir. Soya fasulyesi, ıspanak, pazı, zeytinyağı ise saça faydalı özellik gösteren sebzelerdir. Saçınızı yıkarken saçın tüm nemini ve yağını alan temizleyici maddeler kullanmak, aşırı klorlu havuzlarda yüzmek,  kalitesiz saç boyası kullanmak saç dökülmelerini hızlandırıcı etki gösterir.

Evde Uygulayabileceğiniz Bir Bakım

  • 2 ampul E vitamini
  • 1/2 tatlı kaşığı hintyağı
  • 2 ampul Bepanten
  • 1 tatlı kaşığı susamyağı
  • 1 tatlı kaşığı bademyağı

Tüm malzemeleri ılık olacak şekilde bir kaba dökün. Yağlar ılıklaşıncaya dek karıştırın. Bu karışımı daha önce 2-3 dakika su buharına tutulmuş saçlı deriye, avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 10 dakika kadar yumuşak hareketlerle masaj yapmaya devam edin ve derinin yağı iyice erimesini sağlayın. Bu maske saçınızda yaklaşık 20 dakika kadar beklemeli. Bu işlem tamamlanınca saçınızı yumuşak bir şampuanla yağın fazlasını alacak şekilde yıkayın. Bu işlem eğer gerekliyse ikinci kez uygulayın ve saçlarınızı bir krem ile bakım uygulayın.  Saçlarınızı kurutma makinesiyle kurutmak yerine kendi haline bırakırsanız da saçlarınızın daha az yıprandığını göreceksiniz.