Dış Gebelik Nedir

Normal gebelikte dölyatağı tüpü(fallop borusu) içinde döllenen yumurta bölünerek dölyatağına doğru ilerler ve burada uygun gördüğü bir yerde
yuvalanır. Dış gebelikte ise  döllenen yumurta çeşitli nedenlere bağlı olarak döl yatağında yuvalanamaz ve  entaresan yerlerde tutunur. Örneğin döl yatağının girişi, karın boşluğu gibi yerleri kendine beller ve burada gelişmeye başlar.  Dış gebelikte şiddetli karın ağrısı, hızlı ve zayıf bir nabız, düşük tansiyon ile ağır bir şok tablosu görülür.  Bütün bunlar iç kanamanın şiddetine göre belirgin ya da arka planda kalacak şekilde olabilir. Şiddetli iç kanama şoka neden olarak annenin hayati tehlikeye girmesine sebebiyet verir.

Böyle bir durumda anne acilen bir hastaneye götürülmeli durumun ağırlığına göre şok tedavisi uygulanmalıdır. Hastaneye giderken anneye bolca oksijen verilmelidir, anne kesinlikle birşey yiyip içmemelidir. Oldukça dikkatli ve hassas davranılmalıdır. Bu şok halinde yapılan müdahaleler hayati önem taşımaktadır ve yanlış bir uygulama annenin hayatını tehlikeye atabilmektedir.

Dış gebelik, gebe olduğunun farkında olmayan bir kadında da görülebilmektedir. Hasta genellikle ağrılarını ve diğer belirtileri düzensiz adet görmesine bağlar. Cinsel olgunluk döneminde olan ve cinsel ilişki yaşayan her kadın, karın ağrısını ve diğer şok belirtilerini yaşadığında muhakkak dış gebelik riskini göz önünde bulundurmalıdır.  Bu durumlarda kişiler en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalıdır ve bu durumda onlara acil müdahale gerekmektedir.