Çam Ağacı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Çam Ağacı

Çam Ağacı Nedir?

Çam Ağacı (Gamme pini) günümüzde herkesin bildiği ve neredeyse her yerde yetişen bir ağaçtır. Özellikle yıl başlarında bir yılbaşı simgesi olarak karşımıza çıkar. Çam Ağacının doğaya katmış olduğu güzellikler oldukça fazladır. Görüntü olarak çok güzel bir görüntüye sahiptir. Peki bu güzel ağacın sağlığa olan faydalarını biliyor musunuz? Bu günkü yazımızda sizlere çam ağacının doğaya olan faydalarından çok insan sağlığına olan faydalarından bahsedeceğim. Çam ağacının özellikleri, faydaları, nerelerde yetiştiği, nasıl bir ağaç olduğu, sağlığa ne gibi faydaları olduğu, çam ağacını nasıl kullanmamız gerektiği ve çam ağacının zararlarının olup olmadığından bahsedeceğim.

Çam Ağacı

Çam Ağacının Özellikleri Neledir?

Çam Ağacının birçok özelliği vardır. Buna geçmeden önce, çam ağacının herkes tarafından bilinen ve farklı farklı amaçlar için kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat çam ağacının bilinmeyen ne gibi özellikleri olduğunu bilmiyoruz. Elbette bilenler vardık fakat büyük bir bölüm çam ağacının özelliklerini bilmeyebilir. Bu yazıyı da çam ağacının özelliklerini öğrenmek için okuyor olabilirsiniz. Eğer bu sebeple okuyorsanız okuduğunuz en doğru makale olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi çam ağacının özelliklerine geçebiliriz.

Çam ağacı yaz, kış yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. İlkbaharda oluşan genç tomurcuklar kesilerek alınır. Daha sonra gölgelik bir yerde kurutulur. Kozalaklar ilk yıl kapalıdır. İkinci yıl açılıp, kurur ve ağacın dibine düşer. İlaç yapımında, tomurcuğu palamudu, kozalağı filizleri ve çırası kullanılır. Çam ağacının tohumu sıcak ve yaştır. Erdirme, yumuşatma, çözme ve suyun içinde bekletilmesiyle kaybolan yakma özelliği vardır. Çam ağaçlarının en önemli özelliklerinden birisi de çoğu ağaçta bulunan havayı temizleme özelliğidir. Bu nedenle çam havası veremli hastalara çok iyi gelir. Sindirimi oldukça güç olmasına rağmen besin değeri çok yüksektir.

Çam Ağacı

Çam Ağacının Faydaları Nelerdir?

Çam Ağacı yukarıda da bahsettiğim gibi hem doğaya hem de insan sağlığına oldukça faydalı bir ağaçtır. Bu yazda çam ağacının faydalarından ve hangi hastalıklara iyi geldiğinden bahsedeceğim. İşte sizler için Çam Ağacının faydaları ve maddeler halinde;

 • Çam sakızının yaralar üzerinde oldukça etkisi vardır.
 • Çam ağacının kabukları ise sirke ile buluştuğu zaman dişler için oldukça faydalı oluyor.
 • Çam ağacının yaprakları gastrit hastalığı için kullanılabilir.
 • Çok iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Çam ve zeytin yağı birleştirilip saç diplerine uygulandığında saçlar için oldukça faydalı olur.
 • Çam ağacı astım hastalığı ve astım hastaları için oldukça faydalıdır.
 • Çam ağacını ses kısıklığınız için de kullanabilirsiniz.
 • Çam ağacının göğüs yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Çam ağacı vücuda kuvvet verir.
 • Çam ağacı akciğer salgılarını temizler ve meniyi arttırır.
 • Çam ağacı karaciğerde oluşan ağrıları azaltır.
 • Çam ağacının yaprakları zayıflama konusunda da yardımcıdır.
 • Çam ağacının idrar söktürücü özelliği de vardır.
 • Çam ağacı böbrek iltihaplarını geçirir.
 • Çam ağacı verem hastalığı için önerilir.
 • Çam ağacı kanın temizlenmesini sağlar.
 • Çam ağacı doğumu kolaylaştırır.

Çam Ağacı

Çam Ağacı Nasıl Kullanılır?

Çam Ağacı günümüzde pek çok farklı şekilde kullanılmaktadır. Kış günlerinde ve özellikle yıl başında birçok kişi çam ağacını evlerini dekore etmek için kullanmaktadır. Ayrıca birçok parkta da çam ağaçlarına rastlamak mümkündür. Çam ağacının yetişebildiği pek çok alan vardır. Kullanımı da alanı gibi oldukça geniştir ama bu yazıda çam ağacının, insan sağlığına olumlu etki etmesi için nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle çam yağının saçlar için oldukça faydalı olduğundan bahsetmek isterim. Çam yağı ve sarımsak yağı bir arada kullanıldığı için mükemmel bir etkiye sahip oluyor. Şimdi sizlere çam ağacının kullanımını daha iyi anlamanız için birkaç tane çam ağacının kullanıldığı tarifler vereceğim. Çam ağacı ile bazı tarifler;

 1. 1 bardak sıcak suyun içerisine, 1 tatlı kaşığı konur ve sabah akşam içilir.
 2. Çam filizleri kaynatılıp, bal ile tatlandırılarak sıcak sıcak içilmeye devam edilmelidir.
 3. Çam kabuğu sirke ile kaynatılıp, gargara yapılırsa diş ağrısını geçirir.
 4. 1 fincan zeytin yağı, 60 gram çam sakızı ve 35 gram bal mumu ile hafif ateşte eritilerek elde edilen merhem, yaraların üzerine sürülürse kısa zamanda tedavi eder.

Çam Ağacı

Çam Ağacı Zararlı Mı? 

Çam Ağacının bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

Cat’s Claw yüksek dozlarda kullanıldığında, geçici ishale sebep olur. Hormon ilaçlarıyla beraber kullanılmamalıdır. Bunun dışında bilinen

bir yan etkisi veya zararları yoktur.

Bize şu kelimelerden ulaştınız;

Çam Ağacı Nedir? Çam Ağacı Ne İşe Yarar? Çam Ağacının Faydaları Nelerdir? Çam Ağacını Kimler Kullanabilir? Çam Ağacı Nasıl Kullanılır? Çam Ağacı Nerede Yetişir? Çam Ağacının Anavatanı Neresidir? Çam Ağacının Zararları Var Mı?

Kaynak: Prof. Dr. Ahmet Maranki- Şifalı Bitkiler Kitabı