C Vitamini ve Hastalıklar

C vitamini suda çözünen ve vücudumuz için hayati önem taşıyan bir vitamindir.  Bu vitaminin vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir. Peki C vitaminin faydaları nelerdir, hangi besin maddelerinde bulunur ve hangi hastalıkların desteğinde kullanılmaktadır?cvitaminifaydalarineler

C Vitaminin Görevleri

  • Kolejen oluşumuna katılmak
  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesi
  • Antikor yapımı ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonu
  • Böbreküstü bezlerde hormon oluşumuna destek
  • Folit asit metabolizması
  • Demirin emilimi ile onun dalak, kemik iliği ve karaciğerde gerektiği kadar depolanmasını sağlamak

Hangi besinlerde bulunur?

Siyah kuş üzümü, muz,yeşil biber, Brüksel lahanası, portakal, lahana, üzüm suyu, tatlı patates, mango, domates, pırasa ve  C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

C vitamini Eksikliği : C vitaminin eksikliği iskorbüt adı verilen bir hastalığa neden olur. Bu hastalığın belirtileri halsizlik, güçsüzlük, huzursuzluk, kas ağrısı, diş eti kanamaları ve dişlerde sallantılar görülür. Ancak bu hastalık günümüzde çok nadir görülmekte ve C vitamini desteği ile kolayca çözülür. Bunun yanında hafif eksikliklerde klinik semptomlar görülmez, bu eksikliğin uzun sürmesi durumunda ise vücut kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmasız kalmaktadır

C vitamini Desteği

C vitamini desteğinin yararlı olduğu çok fazla hastalık vardır bunlardan birkaçı:

Enfeksiyon : Enfeksiyon seyri sırasında C vitamini düzeyinde düşüş görülmekte bu nedenle enfekte olan kişilerin vitamin desteği almasında fayda görülür. Yüksek dozda C vitamini alımı, enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktadır.

Cerrahi Durumlar ve Kemik Kırılması:  C vitamini ameliyat sonrası yaraların hızlı iyileşmesini sağladığından ve kırılan kemiklerin kaynamasında da hayati rol oynadığından bu tür hastalıklarda etkisi görülür.

Diş Çekimleri: Diş çekiminden önce ve sonra alınan C vitamini diş etlerini eski sağlına kavuşması için destek tedavi olarak görülmektedir.

Mide Hastalıkları: C vitamini özellikle ülserin tedavisinde oldukça büyük önem taşımaktadır, burada dikkat edilmesi gereken alınan desteğin asitli değil suda eritip içilen bir destek seçilmelidir.