Bel Ağrısı Çekenlere Bazı Tüyolar

Zaman zaman neredeyse herkes bel ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Kimi zaman yanlış duruş bozukluğuna, kimi zaman bel fıtığı hastalığından kimi zaman ise dönemsel eklem ağrılarından dolayı bel ağrısı şikayeti ile karşı karşıya kalırız. Bu durum kimi zaman ise günlük hayattaki işleri yapmamız konusunda bile zorlanmamıza neden olabilmektedir. Bu nedenle bel ağrısını hafife almamanız ve şikayetleriniz doğrultusunda doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Bel ağrısının en büyük nedenlerinden biride bel fıtığı hastalığının kişide var olmasıdır. Bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bel fıtığı kişinin şiddetli bel ağrısı çekmesine neden olurken kimi zaman ise yürüyememesine bile neden olmaktadır. Ancak bel ağrılarınızı hafifletecek bazı uygulamalar vardır. Bunlardan biri beslenme durumudur. Özellikle kemiklerin sağlıklı olabilmesi için mutlaka süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin olan besinleri gün içerisinde sıkça tüketebilirsiniz.

Bunun dışında bel ağrılarınızı hafifletecek bazı öneriler ise şöyledir;

– Gün içerisinde yeteri kadar hareket etmeye ve uzun süre hareketsiz kalmamaya dikkat ediniz.

– Sandalye ve koltuğa otururken kendinizi aniden bırakmadan kontrollü ve yavaş yavaş oturun. Bu şekilde bel bölgesinde ki kemiklerin ani hareketlerden dolayı oluşabilecek hasarların önüne geçebilirsiniz.

– Sırt üstü yatarken yüksek yastık kullanmayın.

– Yatağınızın mutlaka ortopedik olmasına ve vücut şeklinizi alabilecek özelliklerde olmasına dikkat edin.

– Ayakkabınızı bağlamanız ya da buna benzer hareketleri yapmanız gerekiyorsa belinizi zorlamayın oturarak ya da çömelerek yapmayı sağlayın.

– Eğer okula gidiyor veya sürekli sırt çantası taşımanız gerekiyorsa çantanızın ağır olmamasına dikkat edin.

– Poşet ya da torba taşırken çok ağır taşımamaya dikkat ettiğiniz gibi iki kolunuzda da eşit ağırlık olmasına dikkat ediniz.

– Otomobil kullanırken koltuğunuz sert olsun, arkaya dayandığınızda koltuk, belinizi desteklesin ve adeta kavrasın. Uzun yola çıkarken de belinizi ince bir yastıkla destekleyin.

– Yataktan kalkarken önce tam yan dönünün, daha sonra ellerinizle yandan destek alarak oturur pozisyona geçin ve öyle kalkın.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ağrı, bel ağrısı, bel ağrısı neden olur, bel ağrısı nasıl geçer,  bel ağrısı nasıl önlenir,  bel ağrısı kimlerde görülür,  bel ağrısı tedavisi,  bel ağrısına ne iyi gelir,  bel ağrısına iyi gelen egzersizler,  bel ağrısına iyi gelen spor,  bel ağrısına iyi gelen hareketler,  bel ağrısına iyi gelen besinler,  bel ağrısını geçiren yöntemler