B Vitaminleri Eksikliklerinin Belirtileri

B vitaminleri etkin sindirim sisteminde ve ruh sağlığında rol oynar. Tüm vitamin ve mineraller gibi vücut tarafından üretilemezler ve besin yoluyla alınmaları gereklidir. Eksiklikleri durumunda klinik semptomlar görülür ancak gerekli vitamin sağlandığında bu semptomlarda gerileme sağlanır. B vitaminleri çoğunlukla anti-depresan, anti-stres vitaminleri olarak görülürler. En önemli görevleri vücudun enerji üretmesine yardımcı enzimleri sağlamaktır. Peki hangi besinlerde B vitaminleri bulunur? Bu vitaminlerin eksikliklerinde ne gibi sorunlar oluşur?

B1 (TİAMİN) EKSİKLİĞİ:

Alkol kullanımı B1 vitamini kaybına neden olur. B1 eksikliğinin ciddi boyutlarla ulaştığı zaman  beriberi denilen  bir hastalık oluşur.  Bu hastalık hızla tedavi edilmezse ölümcül olur. Beriberi hastalığında  belirtileri halsizlik, yorgunluk,bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvı vücutta birikir. Eksikliğin hafif olduğu durumlarda ise yorgunluk, halsizlik ve depresyon hali görülür.B Vitaminleri Eksikliklerinin Belirtileri

Bulunduğu besinler: kepekli ekmek, yumurta, kepekli ekmek,yoğurt, çedar, maya özü, peynir,pirinç, patates,zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN) EKSİKLİĞİ:

B2 vitamini eksikliğinin en temel belirtileri dudaklarda yama, ağrı ve dil hastalıklarının oluşmasıdır. Hayvansal besinler B2 bakımından en zengin besinlerdir bu nedenle hayvansal besin tüketmeyenler  B2 vitamini eksikliği riski taşırlar.

Bulunduğu besinler: buğday özü, tavuk, az pişmiş biftek, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, süt, yoğurt, peynir, çedar, kuzu ciğeri ve yumurta…

B3(NİYASİN) EKSİKLİĞİ

Bu vitaminin eksikliği ölümcül pelagra hastalığı oluşmasına neden olur. Bu hastalığın en önemli belirtileri güneş gören deri de simetrik yaralar ve sinir sisteminde bozulmaların oluşumudur. Bu hastalık daha çok tek bir besin maddesine yoğunluk veren kültürlerde görülmektedir. Eksikliğin daha hafif olduğu durumlarda ise belirtiler, asabiyet, halsizlik ve yorgunluktur.

Bulunduğu besinler: çekilmiş kahve, tavuk, az pişmiş biftek, peynir, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, çedar ve yumurta..

B5 (PANTOTENİK ASİT) EKSİKLİĞİ

B5 eksikliğinin bir hastalığa neden olduğu henüz belirlenmemiştir ancak sinir sisteminin çalışmasında ve bazı antikorların oluşmasında görev aldığı için eksikliği sinir sisteminde bazı sorunlara neden olmaktadır. Eksikliğinin belirtileri, baş dönmesi, bağ ağrısı ve halsizliktir.

Bulunduğu besinler : Maya özü, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl, fındık, yumurta,tavuk ve buğday kepeği B5 vitamini açısından zengin besinlerdir.

B6 ( PİRİDOKSİN) EKSİKLİĞİ

Eksikliği halinde ağız, göz ve burun çevresinde  sebore semptomları (pul pul kabuklu ve yağlı bir cilt oluşumu) görülebilir. Ciddi eksiklik durumlarında ise beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmalar ve bir tür anemi oluşumu gibi ciddi sorunlar oluşabilir.  B6 eksikliği adet dönemi gerginliğin azaltılmasında ve yol tutmasına karşı da kullanılır.

Bulunduğu besinler:  Tüm bitkisel ve hayvansal besinler B6 bakımdan zengindir. Özellikle buğday özü, muz, hindi, tavuk ve balık…

B12 (KOBALAMİN) EKSİKLİĞİ

B12 eksikliği  ölümcül bir tür anemi ortaya çıkarır. Bu durum kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla ayırt edilebilir. Eksiklik belirtileri çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmadığı için gizli gelişir ve ciddi nörolojik hasarlara neden olur.Eksiklik tehlikesinde bulunanlar anemiler, bağırsaklarında emilim problemleri olanlar, katı vejetaryenlerdir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıl,maya özü.. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmazlar.