Atkin Diyeti: Plan & Faydaları

Atkin diyeti son yılların en popüler diyetlerinden biridir, ancak bu kilo verme diyetini denemeden önce, tüm potansiyel etkilerini anlamak en iyisidir.

Atkin Diyet Nedir?

Atkin diyeti metabolizmayı, bağışıklığı ve kilo kaybını arttırmak için karbonhidrat alımını önemli ölçüde azaltırken, protein ve yağın artmasına odaklanan bir diyettir. Bu diyet, kademeli olarak uygulayıcıları yeni diyet kurallarına ulaştırmak için dört farklı aşamaya ayrılır ve umarım, geleceğe iyi bakabilecek iyi beslenme alışkanlıkları edinir. Milyonlarca insan, düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyetin ardından başarıya ulaşmıştır.

Atkin Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkin diyeti, temel olarak tüm basit şekerler ve karbonhidratları ortadan kaldırarak, kalori alımınızın çoğunu yağsız etlere, besleyici-yoğun proteinlere ve sağlıklı yağlara kaydırarak, besin alımınızı önemli ölçüde değiştirerek çalışır. Başlıca yollardan biri, bu diyet çalışmaları, vücudun enerji için daha verimli bir form olan enerji için yağ yakmak zorunda kalmasıdır.

 

Atkin Diyet Planı

Belirtildiği gibi, Atkin diyeti 4 faza ayrılır – indüksiyon, dengeleme, ince ayar ve bakım.

  1. Aşama: indüksiyon

İki hafta boyunca, her gün 20 gramdan az karbonhidrat tüketecek ve diyetinizi yağ ve proteinlere ve ayrıca yapraklı yeşillikler (düşük karbonhidratlı sebzeler) ile kısıtlayacaksınız.

 

  1. Aşama: Dengeleme

Öncelikli olarak yüksek yağlı ve yüksek proteinli yiyecekler ile birlikte kalıyorsanız, bazı fıstık ve fasulyeleri diyetinize geri eklemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, toplam karbonhidrat seviyesini düşük tutmak için, muhtemelen günde 20-30 gram arasında daha yapraklı yeşillikler ile başlayabilirsiniz.

  1. Aşama: İnce Ayar

Bu aşamada, hedef ağırlığınıza yaklaştıkça, daha geniş bir sebze ve meyve çeşidi gibi daha karmaşık karbonhidratları diyetlerinize ekleyebilirsiniz. Kilo kaybınız yavaşlayana veya duruncaya kadar bu aşamaya devam edin.

 

  1. Aşama: Bakım

Bu noktada, istediğiniz kadar çok sayıda sağlıklı karbonhidratı tekrar diyetinize ekleyebilirsiniz, ancak geri kalan kilolarınızdan herhangi birini geri kazanmamalısınız. Kilo alımını görüyorsanız, indüksiyon fazına geri dönün ve tekrar başlayın.

Birçok faydası olsa da, aşırı diyet değişiklikleri her zaman aşağıdakileri içeren yan etkilere yol açabilir:

 

Atkin Diyeti Yan Etkileri

Yorgunluk

Uyuma da zorluk

Gastrointestinal problemler

Ruh hali

Ağız kokusu

Sinirlilik

Egzersizle ilgili zorluk

İshal

Saç kaybı

Atkin diyetine başlamadan önce, belirli sağlık durumunuz ve olası riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: atkin diyeti nedir, diyeti, atkin diyet listesi, diyet, diyet yapmak, karbonhidrat diyeti, Atkin diyeti yan etkileri, Atkin 4 aşama

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.