A Vitamininin Faydaları ve Sağlığımız Üzerindeki Rolü

A vitamini  göz ve cilt sağlığı için en önemli rolü oynayan vitamindir. Bu vitamin yağda çözülür ve karaciğerde depolanır. Vitamin ve mineraller vücut tarafından karşılanamadığı için,  A vitamini de onu içeren besinler tüketilerek sağlanmalıdır. Bu kolay gözükse dahi, yemeklerin hazırlanma şekli, saklanma koşulları ve hazırlanma süreçleri besinlerde önemli bir vitamin kaybına yol açar ve aldığımızı sandığımız vitaminleri aslında alamayız.

Hangi Besinlerde Bulunur? 

A vitamini  kuzu ciğeri, havuç, halibut, morina balığı, tereyağı, margarin, peynir, süt, yoğurt, yumurta, uskumru, biftek, sardalye ve yeşil sebzelerde bulunur. Bu yiyecekler tüketilirken A vitamininden tam fayda sağlayabilmek için, pişirme tekniği olarak kesinlikle kızartmanın kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü kızartma sırasında , A vitamini yağda çözülecek ve size gerekli olan, besinin içerdiği gerçek vitamin miktarı maalesef kızarma yağının içinde kalacaktır.

A vitaminin Faydaları Nelerdir?

A vitamini öncelikli olarak gece görmemizi sağlayan göz pigmentlerinin oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Bizi gece körlüğüne karşı korur. Ayrıca cilt sağlığı, burun ve boğaz sağlığı açısından da çok önemlidir. A vitaminin bir diğer faydası ise bize solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı korunum sağlamasıdır. Kemik büyümesi ve cenin gelişiminde ihtiyaç duyulan vitaminlerdendir.

A vitamini Eksikliği

A vitamini eksikliği durumunda öncelikli olarak cilt problemleri görülür. Solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı hassasiyet görülür. Eksikliğin şiddeti arttıkça, göz sağlığında bozulmalar, göz hastalıkları, gece körlüğü hatta körlük oluşabilir.